Léčíme kašel

Grafika
Grafika na stránce

Vlhký kašel: Na co si dát pozor? 

Léčba kašle se odvíjí od jeho typu. Podle čeho vlhký kašel poznat? Jak k němu přistupovat v těhotenství a kdy je na čase navštívit lékaře? Přečtěte si v našem článku.
Ženu trápí vlhký kašel

Příznaky vlhkého kašle 

Většinou následuje po suchém kašli a typické je pro něj zahlenění a tlak na průduškách. Často ho doprovází rýma nebo zánět dutin. Suchý kašel se oproti tomu vyznačuje nepříjemným, dráždivým škrábáním a pocitem písku v krku.

Nejste si jistí, jestli máte suchý, nebo vlhký kašel? Udělejte si krátký test.

Vlhký kašel u dětí a miminek

Vlhký kašel u dětí a miminek je častým jevem, který může rodiče znepokojit. Může být způsoben virální infekcí, alergií nebo jiným druhem podráždění dýchacích cest. U dětí je třeba zachovat průchodnost nosu, jinak se mohou objevit potíže s příjmem potravy nebo nechutenstvím. Malé děti totiž neumí odkašlávat a smrkat, hleny proto polykají, což vede k dalším obtížím. Pokud se vaše dítě ještě vysmrkat neumí, můžete mu pomoct speciální odsávačkou. Na trhu najdete hned několik typů.

Jestliže se kašel a s ním spojená rýma objeví u dětí mladších půl roku, nejlépe uděláte, když navštívíte pediatra, který dítě zkontroluje a doporučí vhodnou léčbu.

Těhotná žena kašle

Vlhký kašel v těhotenství 

Vlhký kašel v těhotenství může být pro nastávající maminku značnou zátěží. Na plod sice nemá kašel v těhotenství vliv, ale pro nastávající maminku může být velmi vyčerpávající. Narušuje totiž už tak křehký spánek, zvyšuje napětí dělohy a může způsobovat bolesti břicha.

Proto je v období těhotenství třeba víc než kdy jindy nasadit vhodnou léčbu, která od nepříjemných potíží uleví. Pokud jste těhotná nebo se domníváte, že byste mohla být těhotná, je důležité poradit se svým lékařem nebo lékárníkem o vhodném typu léčby speciálně pro období těhotenství. Kašel v těhotenství je potřeba brát vážně a dbát na správnou léčbu a odpočinek.

Co během léčby vlhkého kašle dodržovat?

Jak s vlhkým kašlem účinně bojovat? Máme pro vás hned několik osvědčených tipů: 

  1. Sáhněte po léku Erdomed 225 mg

    Erdomed je vhodný i při rýmě a zánětu dutin. Působí v horních i dolních dýchacích cestách a napomáhá rozpouštění hlenu. Jeho včasným nasazením můžete předejít užívání antibiotik. V případě těhotenství konzultujte jeho užívání s vaším lékařem nebo lékárníkem. 

  2. Zvolněte

    Pokud pravidelně sportujete, dejte si pár dní pauzu. Dopřejte si dostatek odpočinku a alespoň 7–8 hodin spánku denně. 

  3. Vsaďte na bylinky

    Uvařte si čaj z jitrocele, lípy nebo divizny. Lípa pomáhá při zahlenění. Ostatní bylinky přispívají k normální funkci dýchacích cest. 

  4. Zvlhčujte vzduch

    S tím si nejlépe poradí zvlhčovač vzduchu, pomoct ale může i obyčejná nádoba naplněná vodou.

  5. Omezte mléčné výrobky

    Podle odborníků totiž zahleňují, čímž se léčba vlhkého kašle prodlužuje.

Zajímalo by vás více tipů, jak si od nepříjemných příznaků vlhkého kašle ulevit? Přečtěte si náš článek, který se tomuto tématu věnuje podrobněji.

Žena drží sklenici

Kdy navštívit lékaře?

Návštěvu lékaře neodkládejte ve chvíli, kdy vás kromě kašle trápí i další potíže jako zvracení, bolest v oblasti hrudníku nebo horečka. Zpozornět byste měli také, pokud obtíže trvají déle než 14 dní

Dlouhodobý kašel totiž nemusí souviset pouze s onemocněním dýchacích cest. Mnohdy se jedná o projev závažnějšího onemocnění, jako je astma, refluxní choroba jícnu nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Souviset může také s psychickou nepohodou. V takovém případě hovoříme o psychogenním kašli, který vyžaduje specifickou léčbu založenou na změně životního stylu, případně terapii. 

Nejdůležitější je prevence 

Kašel patří mezi onemocnění, se kterými se většina z nás potýká pravidelně. Dodržováním několika málo zásad ale můžete riziko nákazy výrazně snížit.  

  • Omezte kontakt s nemocnými lidmi. V obdobích, kdy řádí virózy nebo chřipkové epidemie, se vyhýbejte místům, kde se shlukuje velké množství lidí. 
  • Pravidelně větrejte. Pozor si dejte také na to, abyste doma nepřetápěli.
  • Přiměřeně se oblékejte. V chladných měsících si dejte pozor na to, aby vám nebyla zima, přes léto zase minimalizujte riziko přehřátí organismu. 
  • Dbejte na hygienu. Důkladné mytí rukou dokáže zamezit šíření virů i bakterií, které mohou kašel způsobovat.     
  • Posilujte imunitu. Pravidelně se hýbejte a jezte zdravou, vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály.


Erdomed 225 mg granule pro perorální suspenzi, obsahuje léčivou látku erdostein. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták. K dostání v lékárně bez lékařského předpisu.
Erdomed 225mg

Erdomed 225 mg

Můžete vyzkoušet lék Erdomed 225 mg, který ředí hlen, aniž by zvyšoval jeho objem a usnadní vám vykašlávání.

Související články