Léčíme kašel

Grafika
Grafika na stránce

Trápí vaše dítě štěkavý kašel? Může se jednat o laryngitidu

Nekončící záchvaty kašle, špatný spánek a chrapot dokáží malým marodům pěkně znepříjemnit život. Přečtěte si, co štěkavý kašel způsobuje a jak se ho co nejrychleji zbavit.
Dítě trápí štěkavý kašel

Jak poznat štěkavý kašel u dětí? 

Štěkavý kašel se u dětí projevuje hlasitým zvukem, který je podobný štěkání psa. Je hlasitý, ostrý a opakuje se několikrát za sebou. Může být intenzivní a náhlý – dítě začíná kašlat prudce, jako kdyby se dusilo. Často se přidávají problémy s dýcháním doprovázené sípáním nebo pískáním. Může se vyskytnout i chrapot a bolesti v krku.

Štěkavý kašel u dětí je častým problémem, který se objevuje celoročně. Nejčastěji ale hrozí na podzim a v zimě, kdy se infekce vyskytují častěji a děti bývají náchylnější.

Nejste si jistí, jaký typ kašle malého maroda trápí?
Krátký test vám poradí, o jaký kašel se jedná.

Co způsobuje štěkavý kašel?

Štěkavý kašel způsobuje nachlazení, alergie, podráždění dýchacích cest, bakteriální onemocnění, ale také může doprovázet laryngitidu, dětské virové onemocnění. V případě, že dítě bude mít silné záchvaty kašle, navštivte lékaře, který mu předepíše léky ke zmírnění otoku a uvolnění dýchacích cest.

Jak se štěkavého kašle zbavit?

Dítě potřebuje dostatek odpočinku a spánku. Co ale dělat, když klidný spánek narušují záchvaty kašle? Před spaním podložte marodovi hlavu polštářem, čímž přirozeně uvolníte dýchací cesty. Pro účinnou úlevu vyzkoušejte Levopront – kapky a sirup jsou vhodné pro děti od 2 let a díky ovocné příchuti jim nevadí.

Nezapomeňte na dostatečný příjem tekutin, který je důležitý pro udržení hydratace a ředění hlenu. Kromě čajů můžete dítěti nabídnout také horký vývar, který tělu dodá potřebné živiny.

Chlapec pije čaj
Podpořte dýchací cesty dětí odvarem nebo čajem z bylinek

Vyzkoušejte domácí léčbu 

Podpořte dýchací cesty vašich ratolestí bylinkami a připravte jim z nich čaj nebo odvar proti štěkavému kašli. Použít můžete zázvor s protizánětlivým efektem, tymián nebo heřmánek, který zároveň pomůže malé marody zklidnit a udržet v posteli.

Skvělou bylinou, která přispívá k normální funkci dýchacích cest je také proskurník, který díky obsahu slizových látek zvlhčuje sliznice. Pro malého maroda můžete připravit také kloktadlo ze šalvěje.

Sáhněte po esenciálních olejích

Zpříjemnit stonání při štěkavém kašli u dítěte můžou i esenciální oleje s antiseptickými účinky. Pomohou vyčistit vzduch, zabránit šíření bakterií i uvolnit ucpané dutiny. Stačí nakapat pár kapek oleje z máty, eukalyptu, borovice nebo tymiánu do difuzéru, který zároveň zvlhčí vzduch. Pokud difuzér nemáte, vyzkoušejte inhalaci páry nad hrncem s teplou vodou.

Můžete také přidat pár kapek esence do horké vany – esenciální olej ale vždy nejdříve smíchejte s nosným olejem, jako je kokosový, mandlový nebo jojobový. Využít můžete také masti s esenciálními oleji, které se pro úlevu od štěkavého kašle natírají na hrudník.

Dítě koštuje med
Zpříjemněte dětem stonání medem, který zklidňuje sliznice dýchacích cest

Med jako sladký poklad

Chcete zpříjemnit dětem stonání něčím na zub? Místo bonbonů a cukrovinek, které mohou mít na kašel negativní vliv a způsobovat větší zahlenění, sáhněte po medu. 

Proč? 

  • Med zklidňuje sliznice dýchacích cest a díky tomu zmírňuje dráždění.
  • Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, minerální látky i antioxidanty. 
  • Díky obsahu jednoduchých cukrů poskytne rychlou energii a sílu k boji s štěkavým kašlem.

Kloktání šalvěje proti štěkavému kašli

Šalvěj je bylinka, která se osvědčila v boji proti různým druhům kašle. Připravte odvar ze šalvěje a nechte dítě kloktat, což přispěje k úlevě od kašle a podpoří dýchací cesty. Využijte tyto přírodní metody a pomozte svým dětem co nejrychleji se zbavit štěkavého kašle.Levopront obsahuje levodropropizin. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták.
Levopront tablety 60 mg

Levopront

Můžete vyzkoušet Levopront, který vám rychle uleví od suchého a dráždivého kašle.

Související články