Co je to dlouhodobý kašel?
Dlouhodobý kašel je definován jako kašel, který trvá déle než tři týdny. Může být suchý nebo produktivní (s odkašláváním hlenu) a může být spojen s řadou dalších příznaků, včetně bolesti v krku, dušnosti, bolesti na hrudi a únavy. Zbystřit byste ale měli i tehdy, když vás žádné jiné obtíže netrápí.
Dlouhodobý kašel rozlišujeme podle délky trvání
Kašel můžeme rozdělit do tří základních kategorií:
- akutní – trvající méně než 3 týdny a často je spojen s běžnými respiračními infekcemi,
- subakutní – trvá 3–8 týdnů, nejčastěji se objevuje po prodělání virové infekce – dlouhodobý kašel po viróze zpravidla neznačí závažnější zdravotní komplikace a do několika týdnů odezní.
- chronický – přetrvává déle než 8 týdnů a vyžaduje důkladné lékařské vyšetření. Často se objevuje u těžkých kuřáků, souviset může i se stresem nebo psychickou nepohodou.
Příčiny dlouhodobého kašle
Existuje mnoho možných příčin dlouhodobého kašle, včetně:
- infekce: dlouhodobý kašel může být způsoben infekcí, jako je zápal plic, bronchitida nebo tuberkulóza;
- alergie: prach, pyl, zvířecí srst nebo jiné alergeny mohou způsobovat kašel;
- astma: souviset může s ročním obdobím, často se ale vyskytuje i po infekci horních cest dýchacích. Objevuje se buď záchvatovitě, nebo přetrvává;
- chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN): spočívá ve zhoršené průchodnosti dýchacích cest. Následkem toho je možné normálně vdechovat, zúžené dýchací cesty ale nedovolí, aby vzduch tělo úplně opustil;
- onkologické onemocnění: U některých pacientů může být dlouhodobý kašel jedním z prvních příznaků rakoviny plic. Další se přidávají až v pokročilejším stadiu, objevuje se bolest, hubnutí nebo únava.
Léčba dlouhodobého kašle
Sezónním onemocněním vedoucím k zánětu dýchacích cest si prošel každý z nás. Potíže trvají méně než tři týdny a zbavíte se jich dodržováním klidového režimu a užíváním volně dostupných léků.
V případě, že potíže trvají déle než tři týdny, navštivte lékaře, který po důkladném vyšetření navrhne optimální léčbu. Ta by měla vždy spočívat v léčení příčiny, ne příznaků. Opatrnost je na místě především u dětí, těhotných a kojících žen a pacientů s dalším onemocněním.
Prvním krokem v léčbě by měla být prevence. Po dohodě s lékařem vysaďte léky, které mohou dlouhodobý kašel vyvolávat – typicky se jedná o medikamenty předepisovány pro léčbu vysokého krevního tlaku. A především, omezte kouření, v ideálním případě přestaňte úplně.
Dlouhodobý kašel může být nepříjemný a vyčerpávající, ale většinou je možné ho účinně léčit, jakmile je zjištěna jeho příčina. Pokud trpíte dlouhodobým kašlem, neváhejte navštívit lékaře, aby vám pomohl najít vhodnou léčbu a ulevit od vašich příznaků.
Trápí vás potíže teprve pár dní? Účinnou úlevu od suchého kašle přinese Levopront, který kašel tlumí a zároveň nepotlačuje přirozenou očistu dýchacích cest. S vykašláváním zase pomůže přípravek Erdomed.