Léčíme kašel

Dlouhodobý kašel: Kdy začíná a jak ho léčit? 

Kašel většinou doprovází chřipku nebo nachlazení a netrvá déle než pár dní. Může mít ale i vážnější příčiny, které není dobré podcenit. Zvlášť pokud potíže přetrvávají. Kdy začínáme mluvit o dlouhodobém kašli? A jak přistoupit k jeho léčbě?
Starší muž trpí na dlouhodobý kašel

Trvají potíže dlouho? 

Dlouhodobý kašel je nepříjemný, navíc ho mohou doprovázet i další obtíže jako bolesti v oblasti hrudníku, poruchy spánku nebo zvracení. Zbystřit byste ale měli i tehdy, když vás žádné jiné obtíže netrápí. 

Podle délky trvání obtíží rozlišujeme kašel na: 

  • akutní – trvající méně než 3 týdny
  • subakutní – trvá 3–8 týdnů, 
  • chronický – přetrvává déle než 8 týdnů

Subakutní a chronický kašel 

Subakutní kašel se nejčastěji objevuje po prodělání virové infekce – dlouhodobý kašel po viróze zpravidla neznačí závažnější zdravotní komplikace a do několika týdnů odezní.
Příčiny chronického kašle mohou být různé. Často se objevuje u těžkých kuřáků, souviset může i se stresem nebo psychickou nepohodou.

Mnohdy se ale jedná o projev závažnějšího onemocnění, jako je například: 

  • astma – souviset může s ročním obdobím, často se ale vyskytuje i po infekci horních cest dýchacích. Objevuje se buď záchvatovitě, nebo přetrvává; 
  • chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) – spočívá ve zhoršené průchodnosti dýchacích cest. Následkem toho je možné normálně vdechovat, zúžené dýchací cesty ale nedovolí, aby vzduch tělo úplně opustil; 
  • refluxní choroba jícnu – při refluxu dochází k tomu, že jícnové svěrače neplní dostatečně svoji funkci. Žaludeční kyselina se dostává do jícnu, což způsobuje podráždění;
  • onkologické onemocnění – u rakoviny plic bývá kašel dlouho jediným příznakem. Další se přidávají až v pokročilejším stadiu, objevuje se bolest, hubnutí nebo únava. 

Žena používá respirátor

Léčba dlouhodobého kašle 

Sezónním onemocněním vedoucím k zánětu dýchacích cest si prošel každý z nás. Potíže trvají méně než tři týdny a zbavíte se jich dodržováním klidového režimu a užíváním volně dostupných léků

V případě, že potíže trvají déle než tři týdny, navštivte lékaře, který po důkladném vyšetření navrhne optimální léčbu. Ta by měla vždy spočívat v léčení příčiny, ne příznaků. Opatrnost je na místě především u dětí, těhotných a kojících žen a pacientů s dalším onemocněním. 

Prvním krokem v léčbě by měla být prevence. Po dohodě s lékařem vysaďte léky, které mohou kašel vyvolávat – typicky se jedná o medikamenty předepisovány pro léčbu vysokého krevního tlaku. A především, omezte kouření, v ideálním případě přestaňte úplně. 

Žena láme cigaretu

Trápí vás potíže teprve pár dní? Účinnou úlevu od suchého kašle přinese Levopront, který kašel tlumí a zároveň nepotlačuje přirozenou očistu dýchacích cest. S vykašláváním zase pomůže přípravek Erdomed

Erdomed 225 mg granule pro perorální suspenzi obsahuje léčivou látku erdostein. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták. K dostání v lékárně bez lékařského předpisu. Levopront obsahuje levodropropizin. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták.
Erdomed 225mg

Erdomed 225 mg

Můžete vyzkoušet lék Erdomed 225 mg, který ředí hlen, aniž by zvyšoval jeho objem a usnadní vám vykašlávání.

Levopront

Můžete vyzkoušet Levopront, který vám rychle uleví od suchého a dráždivého kašle.

Související články