Léčíme kašel

Grafika
Grafika na stránce

Dlouhodobý kašel: Kdy začíná a jak ho léčit? 

Kašel většinou doprovází chřipku nebo nachlazení a netrvá déle než pár dní. Může mít ale i vážnější příčiny, které není dobré podcenit. Zvlášť pokud potíže přetrvávají. Kdy začínáme mluvit o dlouhodobém kašli? A jak přistoupit k jeho léčbě?
Starší muž trpí na dlouhodobý kašel

Co je to dlouhodobý kašel?

Dlouhodobý kašel je definován jako kašel, který trvá déle než tři týdny. Může být suchý nebo produktivní (s odkašláváním hlenu) a může být spojen s řadou dalších příznaků, včetně bolesti v krku, dušnosti, bolesti na hrudi a únavy. Zbystřit byste ale měli i tehdy, když vás žádné jiné obtíže netrápí.

Dlouhodobý kašel rozlišujeme podle délky trvání

Kašel můžeme rozdělit do tří základních kategorií:

  • akutní – trvající méně než 3 týdny a často je spojen s běžnými respiračními infekcemi, 
  • subakutní – trvá 3–8 týdnů, nejčastěji se objevuje po prodělání virové infekce – dlouhodobý kašel po viróze zpravidla neznačí závažnější zdravotní komplikace a do několika týdnů odezní.
  • chronický – přetrvává déle než 8 týdnů a vyžaduje důkladné lékařské vyšetření. Často se objevuje u těžkých kuřáků, souviset může i se stresem nebo psychickou nepohodou.

Příčiny dlouhodobého kašle

Existuje mnoho možných příčin dlouhodobého kašle, včetně:

  • infekce: dlouhodobý kašel může být způsoben infekcí, jako je zápal plic, bronchitida nebo tuberkulóza;
  • alergie: prach, pyl, zvířecí srst nebo jiné alergeny mohou způsobovat kašel;
  • astma: souviset může s ročním obdobím, často se ale vyskytuje i po infekci horních cest dýchacích. Objevuje se buď záchvatovitě, nebo přetrvává; 
  • chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN): spočívá ve zhoršené průchodnosti dýchacích cest. Následkem toho je možné normálně vdechovat, zúžené dýchací cesty ale nedovolí, aby vzduch tělo úplně opustil; 
  • onkologické onemocnění: U některých pacientů může být dlouhodobý kašel jedním z prvních příznaků rakoviny plic. Další se přidávají až v pokročilejším stadiu, objevuje se bolest, hubnutí nebo únava. 

Žena používá respirátor

Léčba dlouhodobého kašle 

Sezónním onemocněním vedoucím k zánětu dýchacích cest si prošel každý z nás. Potíže trvají méně než tři týdny a zbavíte se jich dodržováním klidového režimu a užíváním volně dostupných léků

V případě, že potíže trvají déle než tři týdny, navštivte lékaře, který po důkladném vyšetření navrhne optimální léčbu. Ta by měla vždy spočívat v léčení příčiny, ne příznaků. Opatrnost je na místě především u dětí, těhotných a kojících žen a pacientů s dalším onemocněním. 

Prvním krokem v léčbě by měla být prevence. Po dohodě s lékařem vysaďte léky, které mohou dlouhodobý kašel vyvolávat – typicky se jedná o medikamenty předepisovány pro léčbu vysokého krevního tlaku. A především, omezte kouření, v ideálním případě přestaňte úplně. 

Žena láme cigaretu

Dlouhodobý kašel může být nepříjemný a vyčerpávající, ale většinou je možné ho účinně léčit, jakmile je zjištěna jeho příčina. Pokud trpíte dlouhodobým kašlem, neváhejte navštívit lékaře, aby vám pomohl najít vhodnou léčbu a ulevit od vašich příznaků.

Trápí vás potíže teprve pár dní? Účinnou úlevu od suchého kašle přinese Levopront, který kašel tlumí a zároveň nepotlačuje přirozenou očistu dýchacích cest. S vykašláváním zase pomůže přípravek ErdomedErdomed 225 mg granule pro perorální suspenzi obsahuje léčivou látku erdostein. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták. K dostání v lékárně bez lékařského předpisu. Levopront obsahuje levodropropizin. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták.
Erdomed 225mg

Erdomed 225 mg

Můžete vyzkoušet lék Erdomed 225 mg, který ředí hlen, aniž by zvyšoval jeho objem a usnadní vám vykašlávání.

Levopront tablety 60 mg

Levopront

Můžete vyzkoušet Levopront, který vám rychle uleví od suchého a dráždivého kašle.

Související články