Léčíme kašel

Grafika
Grafika na stránce

Psychogenní kašel: Co dělat, když kašel způsobuje psychika?

Trápí vás kašel a lékař vyloučil všechny zjevné příčiny? Může se jednat o psychogenní kašel. Ten totiž nevyvolávají viry ani bakterie, ale psychické potíže. Přečtěte si článek, kde zjistíte, co psychosomatický kašel způsobuje a jak se s ním vyrovnat.
Žena se drží na hrudi

Kašel, na který nezabírají léky

Rentgenové snímky jsou bez nálezu, léky nefungují a kašel pořád přetrvává. Na začátku je důležité rozpoznat, který typ kašle vás trápí. Psychogenní kašel se nejčastěji projevuje jako suchý a trvá déle než běžný kašel spojený s nachlazením nebo alergií. Může se projevovat jako nervózní pokašlávání, ale i jako silný dusivý kašel – až s pocitem na zvracení. 

Nedoprovází ho rýma ani bolest v krku. Narozdíl od infekčního kašle se nezhoršuje po fyzické aktivitě a nenarušuje spánek. Občas se přidají i další potíže, například vypadávání hlasu a chrapot. 

Jak se projevuje psychogenní kašel?

Z pohledu moderní psychosomatiky se lidské tělo i psychika navzájem ovlivňují. Psychogenní kašel je nekontrolovatelná reakce těla na úzkost, stres, emocionální napětí nebo psychické trauma. Nejčastěji se projevuje u lidí, kteří jsou náchylní k somatizaci, což je tendence projevovat psychické problémy skrze fyzické příznaky. 

Psychogenní kašel může symbolizovat nedostatečné projevování emocí, především smutku a hněvu.

Často ho doprovází také mělčí dech a zadýchávání se. Další možnou příčinou jsou nejistota a rozpaky. Někdy se kašel projevuje jen na konkrétních místech nebo v situacích, které máte spojené se zvýšeným stresem. Zároveň ale může sloužit jako způsob, jak na sebe upozornit a získat pozornost i soucit okolí. Také se stává, že přetrvává jako návyk po vyléčení z respirační choroby, kdy se uloží v centrální nervové soustavě jako reflex. 

Psychogenní kašel trápí nejčastěji děti 

Není výjimkou ani u dospělých, ale nejčastěji se objevuje u dětí a dospívajících. Děti totiž nemají tolik zkušeností, jak pracovat s negativními prožitky a stresem, a tak často dusí své emoce v sobě. To se potom může odrazit na jejich fyzickém zdraví. Kašel se obvykle objeví při nadměrné psychické zátěži a problémech v rodině. 

Pokud si dítě s něčím neví rady, může nemoc sloužit jako způsob obrany. V případě, že v rodině často dochází ke konfliktům, dítě se také možná nevědomě snaží kašlem odvést pozornost. Kašel bez fyzických příčin může být ale i vědomý. Pokud má dítě stonání spojené s příjemnými chvílemi v posteli u pohádek, může kašel sloužit jako únik z každodenní reality.

Dítě kašle do rukávu
Pokud si dítě s něčím neví rady, může nemoc sloužit jako způsob obrany

8 tipů, jak se vyrovnat s psychogenním kašlem

 1. Relaxujte

  Vyzkoušejte relaxační techniky, jako jsou hluboké dýchání, meditace nebo jóga. Tyto metody vám pomůžou snížit úzkost a stres.

 2. Zvažte terapii

  Nebojte se hledat podporu u psychologa nebo psychiatra. Terapie vám můžou pomoct zvládat emocionální faktory, které psychogenní kašel způsobují. 

 3. Dbejte na životní styl

  Kvalitní spánek a vyvážený jídelníček pomůžou vaší psychice i tělu.

 4. Cvičte

  Zařaďte do života pravidelnou fyzickou aktivitu, která vám dělá radost. Endorfiny vám zlepší náladu a sníží stres.

 5. Trénujte stresové situace

  Vědomé zvládání stresu pomůže minimalizovat vliv psychických faktorů na kašel.

 6. Udělejte si čas pro sebe

  Vyzkoušejte metody jako vizualizace (zobrazování si situací v hlavě) nebo psaní deníku, které vám pomůžou zpracovat všechny vaše zážitky.

 7. Sledujte svůj dech

  Uvědomování si dechu může být účinným způsobem, jak se zklidnit a snížit úzkost spojenou s psychogenním kašlem.

 8. Posilujte svou psychickou odolnost

  Pracujte na svém sebevědomí, sebepřijetí a zaměřte se na to, co vám v životě přináší pozitivní emoce.

Sezení u psychologa kvůli psychogennímu kašli
Jestli vás trápí psychogenní kašel, nebojte se hledat podporu u psychologa 

Vždy je potřeba najít konkrétní psychickou příčinu. Léčba je totiž velmi individuální – největší úspěšnost se přisuzuje hypnóze, sugestivní terapii, behaviorální terapii, ale i logoterapii.

Pokud váš dráždivý kašel nezapříčinila psychika a hledáte účinnou úlevu, vyzkoušejte Levopront. Kapky a sirup jsou vhodné už pro děti od 2 let a díky ovocné příchuti jim nevadí. Děti od 12 let a dospělí mají navíc na výběr ještě tablety.Levopront obsahuje levodropropizin. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták.
Levopront tablety 60 mg

Levopront

Můžete vyzkoušet Levopront, který vám rychle uleví od suchého a dráždivého kašle.

Související články