Léčíme kašel

Grafika
Grafika na stránce

Alergický kašel: Jak ho poznat a léčit?

S jarem přichází neoblíbené období alergiků. Alergické reakce totiž často vyvolává pyl z kvetoucích rostlin. Na vině ale mohou být také roztoči, prach nebo zvířecí srst. Přečtěte si článek, ve kterém se dozvíte, jak předcházet alergickým reakcím a vypořádat se s alergickým kašlem.
Alergický kašel

Co je alergie?

Alergii způsobuje nepřiměřená reakce organismu na nějakou látku v ovzduší, jako jsou pyly, prach, roztoči nebo zvířecí chlupy. Když se alergen dostane do dýchacích cest, zapříčiní podráždění, které se projevuje jako alergický kašel, škrábání v krku, rýma, svedení v nose a dalšími příznaky.

Se změnami životního stylu moderní společnosti také narůstá alergie u dětí. Alergie se může projevovat už od kojeneckého věku a příznaky jsou většinou podobné jako u dospělých. Někdy se objevuje i atopický ekzém nebo kopřivka. Alergické reakce u dětí často vyvolávají potravinové alergie.

Alergie, nebo nachlazení?

Nachlazení často doprovází bolest svalů a horečka, alergii ne. Užitečným ukazatelem je také barva sliznice – při nachlazení bývá spíš červená, při alergii naopak bledá. Pokud jste nachlazení, hlen bývá hustý a nazelenalý, u alergie je spíš řídký a bezbarvý. Nachlazení většinou do 7 dnů přejde, ale alergie se po kontaktu s alergenem opakovaně vrací.

Jak předcházet alergickému kašli?

Prvním krokem je zjistit, co alergii způsobuje. Možná už sami tušíte, za jakých okolností se vám příznaky zhoršují, ale k přesnému určení alergenu je potřeba vyšetření na alergologii. 

Pokud víte, jaký alergen vám dělá potíže, snažte se mu vyhnout. Máte alergii na prach? Důkladně vysávejte, pravidelně utírejte prach a dostatečně větrejte. Pokud jste alergičtí na pyly, plánujte své procházky do přírody podle počasí – při oteplení se množství pylu výrazně zvyšuje, po dešti je naopak nižší. Ať už vás trápí jakýkoliv alergen, vyhněte se kouření a dávejte pozor i na kontakt s kouřem, který dráždí dýchací cesty.

Úklid domácnosti
Máte alergii na prach? Dbejte na pravidelný úklid

Léčba alergického kašle 

Z léků se na alergický kašel nejčastěji podávají antihistaminika, která blokují účinky histaminu, který se uvolňuje během alergické reakce. Pro případ alergické reakce je dobré mít po ruce také inhalátor. Pokud vás trápí vlhký kašel, vyzkoušejte Erdomed, který rozpouští hlen a usnadňuje vykašlávání. 

Další variantou léčby je imunoterapie, metoda na principu očkování. Do těla se vpraví malé množství alergenu za účelem tvorby potřebné protilátky. Pomůže i pravidelné zvlhčování nosní sliznice slanou vodou – zvlhčená sliznice je odolnější vůči alergenům. 

Při alergickém kašli mějte po ruce inhalátor
Pokud vás trápí alergické reakce, mějte po ruce inhalátor

Podpořte svůj imunitní systém 

Aby se tělo zvládlo s alergií lépe vypořádat, zaměřte se na obranyschopnost. Základem je zdravá a kvalitní strava s dostatkem vitamínů a minerálů. V jídelníčku by neměly chybět omega-3 mastné kyseliny, které snižují zánětlivost. Vhodné je také zařadit probiotické potraviny, jako je kefír, kimchi nebo jogurty, které dodají zdravé, pro imunitu důležité, bakterie do trávicího traktu. 

Dbejte na dostatek kvalitního spánku, protože únavou se alergické příznaky zhoršují. Před usnutím se vyhýbejte modrému světlu, které zpomaluje produkci melatoninu, a poslední jídlo jezte nejpozději 2 hodiny před usnutím. Pokud vás trápí v noci suchý kašel, dejte si před spaním Levopront, který kašel tlumí a zároveň nepotlačuje přirozenou očistu dýchacích cest. 

Alergii nepodceňujte, protože neléčená alergie časem může vést až k astmatu, chronickému onemocnění, které vyžaduje náročnější léčbu.Erdomed 225 mg granule pro perorální suspenzi obsahuje léčivou látku erdostein. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták. K dostání v lékárně bez lékařského předpisu. Levopront obsahuje levodropropizin. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták.
Erdomed 225mg

Erdomed 225 mg

Můžete vyzkoušet lék Erdomed 225 mg, který ředí hlen, aniž by zvyšoval jeho objem a usnadní vám vykašlávání.

Levopront tablety 60 mg

Levopront

Můžete vyzkoušet Levopront, který vám rychle uleví od suchého a dráždivého kašle.

Související články