Léčíme kašel

Grafika
Grafika na stránce

Suchý, nebo vlhký kašel? Naučte se ho rozpoznat a správně léčit

K efektivní léčbě kašle je potřeba ho správně identifikovat – aby léky mohly fungovat, musí být totiž zvoleny podle typu kašle. Přečtěte si článek, kde se dozvíte, jak druh kašle odhalit a kdy jsou jaké léky vhodné.
Muž kašle v kanceláři

Hlen jako spolehlivý ukazatel 

Při suchém kašli hlen nevykašláváte, naopak u vlhkého kašle ano. V případě běžných onemocnění se obvykle na začátku objeví suchý dráždivý kašel, který se po pár dnech změní ve vlhký. Pokud hlen vykašláváte, jeho vzhled přináší další důležité informace o probíhajícím onemocnění. V případě, že má hlen tmavou barvu nebo je v něm krev, vyhledejte lékaře.

Nejste si jistí, jestli vás trápí suchý, nebo vlhký kašel? Udělejte si krátký test, který vám pomůže s jeho rozpoznáním.

Lékař radí jaký lék koupit
Aby léky mohly efektivně fungovat, je potřeba správně identifikovat typ kašle

Suchý kašel prozrazují dávivé záchvaty 

Suchý kašel způsobují sliznice vysušené v důsledku zánětu. Jedná se o dráždivý kašel s neustálým nutkáním pokašlávat. Často ho doprovází šimrání nebo pálení na hrudníku a dávivé záchvaty. 

Pro úlevu od dráždivého kašle vyzkoušejte Levopront s obsahem levodropropizinu. Je vhodný už pro děti od 2 let a vybrat si můžete ze 3 variant – kapek, sirupu nebo tablet. Kapky jsou navíc vhodné i pro diabetiky. 

Pokud máte suchý kašel, zvolte antitusika, která ho tlumí a zároveň snižují podráždění dýchacích cest. Pokud kašel znemožňuje kvalitní spánek, léky užívejte na noc. Antitusika seženete ve formě tablet, sirupů i kapek a měli byste je užívat jen po nezbytně nutnou dobu. Nejnovější látkou mezi antitusiky je levodropropizin se silnými účinky a dobrou snášenlivostí.

Bolest hlavy
Pokud vám kašel znemožňuje spánek, vezměte si na noc antitusika

Vlhký kašel doprovází hustý hlen

V pozdější fázi infekce se na sliznici většinou začne tvořit hustý, obtížně vykašlatelný hlen, který poskytuje ideální podmínky pro množení bakterií. Sliznice průdušek je přirozeně pokrytá hlenem, který plní ochrannou funkci, v důsledku nemoci ale dochází k jeho zahuštění. 

Na vlhký kašel se nasazují léky ze skupiny nazývané expektorancia nebo mukoaktivní látky –  léčiva, která usnadňují odstraňování hustého hlenu z dýchacích cest. Tyto látky obvykle hustý hlen naředí a povzbudí efektivní odstraňování přebytečného sekretu. Moderní molekulou ze skupiny mukoaktivních látek je erdostein, který ředí hlen, aniž by zvyšoval jeho objem a má protizánětlivý účinek.

Pokud vás trápí vlhký kašel a zahlenění, sáhněte po Erdomedu, moderním léku s obsahem erdosteinu, který usnadňuje vykašlávání. Včasným nasazením můžete předejít užívání antibiotik. V případě, že už antibiotika užíváte, Erdomed posiluje jejich účinek a není nutné dodržovat žádný časový odstup od jeho užívání. 

Pamatujte:

Pokud na vlhký kašel použijete antitusika, která slouží k léčbě suchého kašle, zabráníte odstraňování nahromaděného hlenu z průdušek, a můžete si tak způsobit další zdravotní komplikace. Antitusika a mukoaktivní látky se nesmí brát současně. Pokud potřebujete utlumit kašel na noc, je možné vzít si antitusikum, které nepotlačuje přirozenou očistu dýchacích cest, a přes den zvolit mykolytikum. Pokud byste si nebyli jistí, které léky jsou pro vás vhodné, poraďte se se svým lékařem.

„Pozor: Při současném perorálním užívání některých antibiotik s jinými mukolytiky, které obsahují acetylcystein, je nutné užívat antibiotika s odstupem nejméně 2 hod.”Erdomed 225 mg granule pro perorální suspenzi obsahuje léčivou látku erdostein. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták. K dostání v lékárně bez lékařského předpisu. Levopront obsahuje levodropropizin. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták.
Erdomed 225mg

Erdomed 225 mg

Můžete vyzkoušet lék Erdomed 225 mg, který ředí hlen, aniž by zvyšoval jeho objem a usnadní vám vykašlávání.

Levopront tablety 60 mg

Levopront

Můžete vyzkoušet Levopront, který vám rychle uleví od suchého a dráždivého kašle.

Související články