Léčíme kašel

Grafika
Grafika na stránce

Dráždivý kašel u dětí: proč vzniká a jak se ho zbavit?

Suchý kašel je vysilující nejen pro dítě, ale i pro rodiče. Často ho totiž doprovází noční záchvaty kašlání, které znemožňují spánek celé rodině. Přečtěte si, co může kašel způsobovat a jak ho co nejrychleji utišit.
Dráždivý kašel u dítěte

Suchý, nebo vlhký?

Kašel je důležitou součástí obranného mechanismu těla. Pro jeho správnou léčbu je důležité identifikovat, o jaký typ se jedná. Suchý kašel je dráždivý, štěkavý až dávivý a často ho doprovází škrábání v krku. Dávivý kašel u dětí může být zvláště obtížný a znepokojující, jak pro dítě, tak pro rodiče. Na rozdíl od kašle vlhkého při něm dítě nevykašlává hleny. Pokud byste si nebyli identifikací jistí, vyzkoušejte krátký test, který vám pomůže kašel lépe rozpoznat.

Co dráždivý kašel způsobuje? 

Častou příčinou dráždivého kašle je nachlazení, ale může ho způsobovat i cizí těleso (jako je prach a kouř) v dýchacích cestách. Dávivý kašel u dětí může být signálem, že je nutné vyšetřit přítomnost cizího tělesa nebo alergie. Pokud se dráždění objevuje po fyzické námaze, může být na vině astma. Kašel může také vyvolávat nějaký z alergenů, třeba pyl. Pro správné určení příčiny je důležité sledovat, kdy a jak se kašel zhoršuje.

Léky na dráždivý kašel (nejen) pro děti 

Na suchý kašel se nasazují antitusika, která zmírňují kašlací reflex, potlačují záchvaty kašle a působí analgeticky. Obzvlášť vhodné je jejich užívání na noc – zklidní podrážděnou sliznici a dítě bude mít klidnější spánek.

Pro případy nočního kašle u dětí je důležité zvolit lék, který nebude rušit jejich spánek, ale pomůže jim klidně spát. Noční kašel může být způsoben přesušeným vzduchem v místnosti nebo alergiemi. Je důležité sledovat, zda se kašel objevuje pravidelně a konzultovat lékaře pro správnou diagnostiku a léčbu.

Pokud hledáte účinnou úlevu od dráždivého kašle, vyzkoušejte Levopront. Je vhodný pro děti od 2 let a díky ovocné příchuti jim nevadí.

3 tipy, jak ulevit dětem od dráždivého kašle:

Při léčbě dráždivého kašle u dítěte, se držte těchto kroku:

 1. Dbejte na dostatečný příjem tekutin

  Nezapomínejte na hydrataci, která pomůže organismu v boji s patogeny, viry a zklidní kašlem podrážděný krk. Přibližně by na každé kilo váhy mělo dítě vypít 60 ml tekutin. Pokud má dítě potíž s polykáním, podle babských rad pomůže teplý černý čaj s medem. Vyzkoušet můžete také odvar ze zázvoru nebo šalvěje. Zázvor zahřeje a usnadní pocení. Šalvěj obsahuje látky, které zklidňují sliznici. Pokud by marodovi šalvějový čaj nechutnal, oslaďte ho medem, nebo použijte odvar jako kloktadlo. Skvělou volbou je zařadit do jídelníčku vývary, které zároveň dítěti dodají dostatek živin a sílu bojovat s nemocí.

  Dítě pije vodu

 2. Zvlhčujte vzduch

  Důsledkem topení je často přesušený vzduch. Ten může způsobit vysychání dýchacích cest, které vede k dalšímu dráždění sliznic krku a zhoršení kašle. Řešením je zvlhčování vzduchu, zejména v místnosti, kde dítě spí. Zvlhčení vzduchu pomůže hydratovat sliznice, utišit kašel a ulehčit dýchání. Nejjednodušším řešením je zvlhčovač vzduchu. Případně můžete rozvěsit v místnosti mokré ručníky nebo misku s vodou do blízkosti topení. Další variantou je difuzér, do kterého můžete přimíchat esenciální oleje s esencí eukalyptu nebo borovice na uvolnění dýchacích cest.

 3. Nepodceňujte spánek a odpočinek 

  Je důležité, aby dítě zůstalo v klidu. Dostatečný odpočinek a spánek pomáhá zvládat stres a zlepšuje náladu i imunitní systém. Při spánku tělo nejlépe regeneruje a zrychluje se tak proces léčby. Dráždivý kašel často znemožňuje kvalitní spánek – snažte se, aby marod spal na zádech s podloženou hlavou, tedy v poloze, která mu usnadní dýchání.

  Klidné dítě v posteli

Pokud suchý kašel vystřídá vlhký, přečtěte si článek, jak se ho zbavit.Levopront obsahuje levodropropizin. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták.
Levopront tablety 60 mg

Levopront

Můžete vyzkoušet Levopront, který vám rychle uleví od suchého a dráždivého kašle.

Související články