Poradna

Potřebujete poradit? Nebo se jen svěřit se svoji zkušeností? Rádi vám poradíme, ve spolupráci s předním odborníkem na téma kašle. Využít můžete formulář níže. Veškeré sdílené informace a osobní údaje budou chráněny a zachovány důvěrné v souladu s platnými právními předpisy EU a budou použity výhradně pro účely dozoru nad bezpečností léků a pro odpovědi na dotazy osob.

Poradna Nejčastější dotazy

Co s kašlem ?

Zobrazit méně Zobrazit více

Je třeba rozlišit, o jaký typ kašle se jedná. Mezi dva základní typy kašle patří suchý (neproduktivní) a vlhký (produktivní) kašel. Suchý kašel dítě výrazně vyčerpává, namáhá svaly břicha a hrudník a přitom úlevu nepřináší. Zpravidla se kašel ještě zhorší v podvečer a při večerním ulehnutí. K mírnění suchého kašle se používají antitusika, a to buď kodeinová s mírnými analgetickými vlastnostmi, která však snižují střevní peristaltiku, ovlivňují bdělost, centrum pro kašel i dechové centrum. Dále jsou to nekodeinová antitusika, která tlumí centrum pro kašel nebo působí periferním mechanismem, dechové centrum však neovlivňují a nenesou riziko závislosti. V současné době je často používána léčivá látka levodropropizin, která patří do skupiny nekodeinových antitusik s periferním mechanismem účinku obsažená například v sirupu a kapkách Levopront.

Po několika dnech onemocnění nastupuje vlhký kašel. Stejně jako u suchého kašle je třeba podávat dítěti dostatečné množství tekutin a v místnostech udržovat vlhký vzduch. Vyhýbejte se však mléku, mléčným výrobkům a dalším hlenotvorným potravinám (pšeničná mouka, v menší míře také sůl a cukr). Naopak vhodné je dostatečné množství čaje, ovoce a zeleniny. Vlhký kašel netlumíme, naopak se snažíme o podporu vykašláván

Jak utišit kašel malého pacienta

Zobrazit méně Zobrazit více

Infekce a viry se šíří v dětských kolektivech neskutečnou rychlostí a právě děti trápí nachlazení nebo kašel nejčastěji. Přechozené onemocnění s sebou nese řadu rizik. U dětského pacienta proto buďte obezřetní, pokud se potíže do několika málo dní nezlepší, zamiřte rovnou k lékaři.


Poradna Tipy a rady

  • Tekutiny podávejte dítěti často a v malých dávkách. Ideální jsou bylinkové čaje a směsi s obsahem lípy nebo podbělu.
  • S ucpaným nosem je to pro dítě stejně jako pro dospělého velká otrava. Dbejte proto o průchodnost nosu - tedy na pravidelné smrkání a uvolňování nosu. U velmi malých dětí je třeba použít odsávačku.
  • Nachystejte dítěti vyšší polštář a podložte mu hlavu, bude se mu lépe dýchat.
  • V místnosti, kde dítě spí, často, ale krátce větrejte. Snažte se udržovat vzduch vlhký, protože suchý vzduch dítě zbytečně dráždí ke kašli.
  • Pomoci může také inhalace, ne však každý malý neposeda vydrží klidně sedět. Pokud máte to štěstí a vaše dítě u inhalování vydrží, můžete pro větší efekt do horké vody přidat sůl, bylinky nebo třeba zázvor. Do hrnce případně jiné nádoby nalejte horkou vodu, přes hlavu přehoďte dítěti ručník a nechte jej inhalovat. Od dítěte však neodcházejte a dávejte pozor, aby se neopařilo.
  • Pokud dítě po několik dní neopouštějí teploty a kašel, je malátné a unavené, rozhodně neotálejte s návštěvou dětského lékaře.
  • Stáhněte si a mějte po ruce následující přehledy, které vám vždy poradí, co mohou znamenat jednotlivé druhy kašle u dětí jak kašlajícímu dítěti ulevit.

Nenašli jste dotaz, který hledáte? Obraťte se na našeho odborníka.

Prim. MUDr. Stanislav Kos, CSc

Plicní lékař

Předseda českého občanského spolku proti plicním nemocem

Čtěte pečlivě příbalový leták

Levopront obsahuje levodropropizin. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Erdomed, 225 mg granule pro perorální suspenzi, obsahuje léčivou látku erdostein. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták. K dostání v lékárně bez lékařského předpisu.