Poradna

Potřebujete poradit? Nebo se jen svěřit se svoji zkušeností? Rádi Vám poradíme, ve spolupráci s předním odborníkem na téma kašle. Pošlete nám dotaz na adresu poradna@lecimekasel.cz. Veškeré sdílené informace a osobní údaje budou chráněny a zachovány důvěrné v souladu s platnými právními předpisy EU a budou použity výhradně pro účely dozoru nad bezpečností léků a pro odpovědi na dotazy osob.

Poradna Nejčastější dotazy

Co s kašlem ?

Zobrazit méně Zobrazit více

Je třeba rozlišit, o jaký typ kašle se jedná. Mezi dva základní typy kašle patří suchý (neproduktivní) a vlhký (produktivní) kašel. Suchý kašel dítě výrazně vyčerpává, namáhá svaly břicha a hrudník a přitom úlevu nepřináší. Zpravidla se kašel ještě zhorší v podvečer a při večerním ulehnutí. K mírnění suchého kašle se používají antitusika, a to buď kodeinová s mírnými analgetickými vlastnostmi, která však snižují střevní peristaltiku, ovlivňují bdělost, centrum pro kašel i dechové centrum. Dále jsou to nekodeinová antitusika, která tlumí centrum pro kašel nebo působí periferním mechanismem, dechové centrum však neovlivňují a nenesou riziko závislosti. V současné době je často používána léčivá látka levodropropizin, která patří do skupiny nekodeinových antitusik s periferním mechanismem účinku obsažená například v sirupu a kapkách Levopront.

Po několika dnech onemocnění nastupuje vlhký kašel. Stejně jako u suchého kašle je třeba podávat dítěti dostatečné množství tekutin a v místnostech udržovat vlhký vzduch. Vyhýbejte se však mléku, mléčným výrobkům a dalším hlenotvorným potravinám (pšeničná mouka, v menší míře také sůl a cukr). Naopak vhodné je dostatečné množství čaje, ovoce a zeleniny. Vlhký kašel netlumíme, naopak se snažíme o podporu vykašláván

Jak utišit kašel malého pacienta

Zobrazit méně Zobrazit více

Infekce a viry se šíří v dětských kolektivech neskutečnou rychlostí a právě děti trápí nachlazení nebo kašel nejčastěji. Přechozené onemocnění s sebou nese řadu rizik. U dětského pacienta proto buďte obezřetní, pokud se potíže do několika málo dní nezlepší, zamiřte rovnou k lékaři.

Nenašli jste dotaz, který hledáte? Obraťte se na našeho odborníka.

poradna@lecimekasel.cz

Prim. MUDr. Stanislav Kos, CSc

Plicní lékař

Předseda českého občanského spolku proti plícním nemocem


Poradna Tipy a rady

  • Tekutiny podávejte dítěti často a v malých dávkách. Ideální jsou bylinkové čaje a směsi s obsahem lípy nebo podbělu.
  • S ucpaným nosem je to pro dítě stejně jako pro dospělého velká otrava. Dbejte proto o průchodnost nosu - tedy na pravidelné smrkání a uvolňování nosu. U velmi malých dětí je třeba použít odsávačku.
  • Nachystejte dítěti vyšší polštář a podložte mu hlavu, bude se mu lépe dýchat.
  • V místnosti, kde dítě spí, často, ale krátce větrejte. Snažte se udržovat vzduch vlhký, protože suchý vzduch dítě zbytečně dráždí ke kašli.
  • Pomoci může také inhalace, ne však každý malý neposeda vydrží klidně sedět. Pokud máte to štěstí a vaše dítě u inhalování vydrží, můžete pro větší efekt do horké vody přidat sůl, bylinky nebo třeba zázvor. Do hrnce případně jiné nádoby nalejte horkou vodu, přes hlavu přehoďte dítěti ručník a nechte jej inhalovat. Od dítěte však neodcházejte a dávejte pozor, aby se neopařilo.
  • Pokud dítě po několik dní neopouštějí teploty a kašel, je malátné a unavené, rozhodně neotálejte s návštěvou dětského lékaře.