Pohádky o kašli Akutní kašel

Akutní kašel je typický pro časnou fázi akutních respiračních infekcí. Akutní infekce dýchacích cest je nejčastější příčina akutního kašle. Postihuje horní cesty dýchací (nos, nosohltan, ústní část hltanu). Vlivem infekce vzniká zánět horních cest dýchacích. Ten je často provázen otokem a překrvením dýchací sliznice a dochází k dráždění k suchému kašli. Suchý kašel může být obtěžující hlavně v noci. Vzhledem k tomu, že nečistí dýchací cesty, dá se nazvat i kašlem neúčelným a k jeho léčbě se používají antitusika, která kašel tlumí. Ve většině případů je původcem virová infekce. Virová infekce horních cest dýchacích velmi často přechází v infekci dolních cest dýchacích (průdušnice a průdušky), což vede k přechodu na vlhký kašel (se zvýšenou produkcí hlenu), a tím k nutnosti použití mukoaktivných látek.
Neproduktivní kašel může být charakteristický i změnou zabarvení hlasu, který se stává chraplavým a zastřeným. Hrubý, dráždivý kašel nejčastěji provází zánět hrtanu (laryngitida) a zánět hrtanu a průdušnice (laryngotracheitida). Suchý štěkavý kašel s dušností však může provázet i závažnější onemocnění, jako je akutní virový zánět hrtanu a průdušnice (akutní subglottická laryngitida), kde je nutné rychle navštívit lékaře. Akutní suchý kašel je typický pro časnou fázi akutních respiračních infekcí, vdechnutí cizího tělesa, černý kašel, selhání levostranného srdečního oddílu a u jiných méně častých onemocnění. Ke kašli může dráždit i cizí těleso ve zvukovodu. V tomto případě netlumit kašel! Nutno vyhledat lékařskou pomoc.

Sdílejte příběh


Pohádky o kašli Další pohádky

Blog Nezmeškejte žádný příběh

Další dobrodružství Kašlánka a jeho kamarádů se dozvíte příště, přihlaste se do našeho newsletteru a my Vám pošleme vždy novou pohádku.