Pohádky o kašli Co s kašlem ?

Je třeba rozlišit, o jaký typ kašle se jedná. Mezi dva základní typy kašle patří suchý (neproduktivní) a vlhký (produktivní) kašel. Suchý kašel dítě výrazně vyčerpává, namáhá svaly břicha a hrudník a přitom úlevu nepřináší. Zpravidla se kašel ještě zhorší v podvečer a při večerním ulehnutí. K mírnění suchého kašle se používají antitusika, a to buď kodeinová s mírnými analgetickými vlastnostmi, která však snižují střevní peristaltiku, ovlivňují bdělost, centrum pro kašel i dechové centrum. Dále jsou to nekodeinová antitusika, která tlumí centrum pro kašel nebo působí periferním mechanismem, dechové centrum však neovlivňují a nenesou riziko závislosti. V současné době je často používána léčivá látka levodropropizin, která patří do skupiny nekodeinových antitusik s periferním mechanismem účinku obsažená například v sirupu a kapkách Levopront.

Po několika dnech onemocnění nastupuje vlhký kašel. Stejně jako u suchého kašle je třeba podávat dítěti dostatečné množství tekutin a v místnostech udržovat vlhký vzduch. Vyhýbejte se však mléku, mléčným výrobkům a dalším hlenotvorným potravinám (pšeničná mouka, v menší míře také sůl a cukr). Naopak vhodné je dostatečné množství čaje, ovoce a zeleniny. Vlhký kašel netlumíme, naopak se snažíme o podporu vykašláván

Sdílejte příběh


Pohádky o kašli Další pohádky

Blog Nezmeškejte žádný příběh

Další dobrodružství Kašlánka a jeho kamarádů se dozvíte příště, přihlaste se do našeho newsletteru a my Vám pošleme vždy novou pohádku.