Pohádky o kašli 09. díl – Kašlánek v zajetí

Toník ctí jednu velice bohulibou tradici. Každý rok vždycky v den, kdy si z útulku přivedl Kašlánka, obejde sousedy a poprosí je o malý příspěvek. Peníze potom odnese do útulku, aby se i pejsci, kteří neměli tolik štěstí jako Kašlánek, mohli mít dobře.

Letos si na pomoc vzal kromě Kašlánka i svou kamarádku Aničku. Chodili spolu ode dveří ke dveřím a žádali lidi o pár korun. Někdo přispěl, někdo ne, sem tam někdo věnoval hračku nebo nějaký pamlsek.
„Sem raději nepůjdeme,“ řekla Anička, když přišli k domu na konci ulice. „Pán, co tu bydlí, je docela nevrlý. Během toho, co byl v nemocnici, mu prý utekl pes. Dost ho to vzalo,“ dovysvětlila Toníkovi.
„Utekl? To se mi nějak nezdá. Leda by se o toho psa špatně staral,“ uvažoval Toník.
„Kdepak. Benny se měl jak král,“ opáčila Anička.
„Čuchám, čuchám záhadu,“ liboval si Kašlánek.

Toník dobře věděl, že když se někde toulá pes bez páníčka, skončí většinou v útulku. Jejich kroky tedy vedly právě tam. Paní vedoucí je vítala s otevřenou náručí. S hledáním Bennyho ale příliš nepomohla.
„Před nedávnem ho sem přivezla odchytová služba, ale za týden se ztratil. Asi se podhrabal pod plotem a utekl. To se tak někdy stává,“ vysvětlila paní vedoucí.
„Tak s takovou může být i kilometry daleko,“ povzdechl si Kašlánek.
„Hledáte Bennyho?“ ozvalo se z kotce, kde se rozvaloval velký bernardýn.
„Jo. Ty víš, kde je?“ zeptal se Kašlánek.
„Vidíš tam tu dodávku?“ řekl bernardýn a ukázal packou na velké bílé auto, ze kterého zrovna nějaký pán vykládal pytle s granulemi. „Tak do té ho ten chlap nacpal a už jsme ho neviděli.“
„Cože? Ty myslíš, že je to nějaký zloděj psů?“ vyděsil se Kašlánek.
„To nevím. Ale zhruba jednou za dva týdny sem přiveze granule, pak nepozorovaně vezme jednoho z nás a odveze kdoví kam.“

Kašlánek dlouho neváhal. Buď teď, nebo nikdy. Rozběhl se a skočil do dodávky.
„Co blbneš!“ zakřičel na něj Toník. Než ho ale stačil přivolat, řidič zavřel dveře od nákladního prostoru, sedl do auta a odjel.
Toník s Aničkou skočili na kolo a vydali se za dodávkou.

Po chvíli dodávka dorazila na místo. Řidič nahlídl do kufru a černý pasažér, kterého tam objevil, mu udělal radost. Chytl Kašlánka za krkem, vytáhl ho ven a přivázal ho k plotu. Konečně se Kašlánek mohl rozhlédnout. Ocitl se někde uprostřed lesa na zahradě samoty, kde kromě něj bylo dalších zhruba deset psů. Všichni vypadali, jako kdyby měsíc nedostali najíst.

Chlap nejdřív zmizel v baráku a po chvíli vyšel ven, nasedl do dodávky a zase někam odjel.
„Tebe sem taky unesli z útulku?“ otočila se na Kašlánka vyhublá kolie.
„Já jsem tady dobrovolně, hledám Bennyho,“ odpověděl.
Kolie ukázala packou na opačnou stranu zahrady. V rohu u plotu ležel hladový a smutný jezevčík Benny.
To už ale přijížděli schvácení Toník s Aničkou. Když uviděli všechny ty zubožené psy, byli tak překvapení, že Kašlánkovi ani nestačili vyhubovat.
„Musíme je pustit, tohle je týrání! Vždyť sotva stojí na nohou!“ naléhala Anička.
A jak řekli, tak udělali. Osvobodili všechny psy, kteří na dvorku byli. Prchali, co jim nohy stačily.

Když pak kamarádi přivedli Bennyho domů, byl soused zrovna na zahradě. Jezevčík na něj zaštěkal na pozdrav a sousedovi štěstím vytryskly slzy. Po dojemném přivítání mu děti vysvětlily, kde a jak Bennyho našli.

„Tak s tím padouchem si to vyřídím ručně stručně,“ zahřměl soused. A vyrazil s dětmi ke stavení v lese. Soused vkročil do domu, ale nikdo tam nebyl.
„Tak proto nás tu měl tolik. Podívejte, co jsme mu hlídali!“ štěkl Kašlánek. V obýváku na stole byly vyskládané balíky peněz. Soused vzal do ruky jeden balíček a začal si ho prohlížet. Pak ho podal Toníkovi a řekl:
„Na, vezmi si to, to je příspěvek pro útulek. A teď zavoláme polici.“

Druhý den byly ve všech místních novinách dva velké články. První informoval čtenáře o dopadení dlouho hledaného zloděje psů. Druhá zpráva byla o tom, že každoroční sbírka na místní útulek byla letos více než úspěšná. A kdybyste viděli tu velkou fotku Kašlánka na titulní straně, poslali byste mu kost v dárkovém balení.

Sdílejte příběh


Pohádky o kašli Další pohádky

Blog Nezmeškejte žádný příběh

Další dobrodružství Kašlánka a jeho kamarádů se dozvíte příště, přihlaste se do našeho newsletteru a my Vám pošleme vždy novou pohádku.